Generelt
Når du er medlem af klubben og har betalt kontingent kan du frit booke baner (iht. bookingreglerne) i løbet af sæsonen, som starter slut April/start maj og fortsætter indtil omkring efterårsferien.
Der er også mulighed for gæstespil - se her
Der skal altid bookes baner, før man spiller på banerne. Booking af baner foretages her på hjemmesiden under Banebooking eller via Klubmodul app. Er du ikke registreret på hjemmesiden/app skal dette gøres først, og der skal betales for kontingent eller gæstespil, før det er muligt at booke baner.
Booking regler
Som medlem/gæst kan du max have booket 2 x 1 time og højst 8 dage frem. Efter spil kan der igen reserveres baner.
Ved booking af baner for medlemmer skal der vælges et andet medlem, som der spilles med. Det er ikke tilladt at anvende et andet medlem til bookingen, hvis personen ikke spiller. I så fald skal anvendes "Gæst" som makker, og der betales for gæsten under bookingen (100 kr/time).
Klub- og baneregler
Banerne er meget følsomme, især i starten af sæsonen. Huller, ujævnheder, skader mv. skal udbedres løbende under spil, ligesom der i tørre perioder skal vandes både før, under og efter spil.
Efter endt spil skal hele banen fejes omhyggeligt afsluttende med en runde langs hegnene. At feje langs hegnet er den bedste måde at forhindre ukrudtskimene i at få grobund, men kimene (og sten/slagger) skal selvfølgelig ikke fejes ind på banerne.
Linjerne fejes før man går i gang med at spille og ikke efter spil/fejning af banerne. Dette er af hensyn til at beskytte linjerne mellem, der spilles på banen (sikre sig de ligger bedre fast).
Endelig må de sarte baner naturligvis kun betrædes i tennissko eller tilsvarende fodtøj med flade såler, der ikke river op i underlaget.

Klubhus/redskabsrum:
- Klubhuset kan benyttes af medlemmer med adgang til omklædning, bad, toilet og køkken. Da klubben ikke har rengøringspersonale, er det vigtigt at rydde godt op efter sig!
- Klubbens køleskab kan anvendes til at køle egne drikkevarer. Ting der allerede står i køleskabet, er klubbens og kan ikke købes.
- Man skal altid medbringe egne tennisbolde. Brugte bolde som er placeret i klubhuset er man velkommen til at låne (lægges tilbage efter man har spillet).